Абревіатури в логістиці

АБРЕВІАТУРИ У ЛОГІСТИЦІ

опис

ATA

Actual Time of Arrival. Фактичний час прибуття; визначає час, коли транспортний засіб (корабель, літак і т.д) насправді прибув у місце призначення.

ATD

Actual Time of Departure. Фактичний час вильоту; визначає час, коли транспортний засіб (корабель, літак, трак і тд) насправді покинуло місце відправлення.

AWB

Air Way bill. Транспортний документ, який супроводжує авіа вантаж.

Авіанакладна може являти собою одночасно:

  • Контракт на перевезення вантажу між відправником і авіакомпанією;
  • Документ, що підтверджує прийом вантажу;
  • Документ для проведення взаєморозрахунків;
  • Документ, що підтверджує відповідальність сторін;
  • Документ, що підтверджує страхування (якщо воно було замовлено у авіакомпанії);
  • Інструкція по завантаженню;
  • Митний документ;
  • Документ про доставку вантажу;
  • Авіанакладна буває двох видів – майстер і домашня.

MAWB

(Master Air Way bill / Майстер авіанакладна) — авіанакладна, що має номер, який присвоєний авіакомпанією, у вигляді 3-цифрового префікса і наступних 8 цифр.

HAWB

(House Air Way bill / Домашня авіанакладна) — авіанакладна, яка спочатку не має номера, а потім отримує його від вантажного агента, який її випустив її вантажного агента. За цим номером вантаж може бути відстежений тільки за допомогою системи самого вантажного агента. Домашня авіанакладна носить допоміжний характер.

B.A.F

Bunker Adjustment Factor. Додатковий паливний збір, що стягується зазвичай морськими перевізниками як відсоток від суми фрахту або як фіксована надбавка за 1 TEU. Розмір цього збору залежить від ціни на сиру нафту.

B/L

Bill of Lading.Товаросупроводжувальний документ (і одночасно товаророзпорядчий), який використовується під час морських і мультимодальних перевезеннях з використанням морського транспорту.

Bill of Lading може являти собою одночасно:

  • Контракт на перевезення вантажу між відправником і перевізником;
  • Документ, що підтверджує прийом вантажу;
  • Документ для проведення взаєморозрахунків;
  • Документ, що підтверджує відповідальність сторін;
  • Інструкція по завантаженню;
  • Митний документ;
  • Документ про доставку вантажу.

C.A.F

Currency Adjustment Factor. Додаткові збори, що стягуються зазвичай морськими перевізниками для компенсації валютних коливань.

C.S.C

Container Service Charge. Плата за послуги портового терміналу з передачі LCL (Less than Container Load) поставок від причалу до перевізника і навпаки.

C/O

Certificate of Origin. Сертіфікат походження – документ, що використовується в міжнародній торгівлі для визначення країни походження товару. Під «походженням» розуміється не країна, з якої товар постачається, а країна, в якій він виробляється.

Carnet TIR

Carnet Transports International Routiers. Карнет ТИР / Книжка МДП — митний вантажосупровідний документ, за яким здійснюється контроль за доставкою вантажів, які перевозяться у вантажних автомобілях і контейнерах під митними печатками і пломбами від митниці країни, з якої цей вантаж був відправлений, до митниці країни, в яку він повинен бути доставлений. Усі автомобільні транспортні засоби повинні мати відповідні дозволи компетентних органів на їх використання. Оформлюється цей документ у вигляді книжки з відривними листами, які відриваються під час проходження вантажем черговий митниці.

CFS

Container Freight Station. Товарна контейнерна станція, контейнерний пункт.

CMR

Convention relative au Contract de transport international de merchandises par route. Міжнародна товарно-транспортна накладна. Використовується під час міжнародних автомобільних перевезень в рамках Конвенції про Договір Міжнародного Дорожнього Перевезення Вантажів (КДПВ).

CNEE

Consignee. Вантажоодержувач, що зазначений у транспортних документах.

CNOR

Consignor. Вантажовідправник, що зазначений у транспортних документах.

COC

Сarrier’s Оwned Container. Контейнер, який є власністю перевізника; вартість використання контейнера включається у фрахт.

Demurrage

Демерредж — збір, що стягується перевізником з клієнта або агента за простій транспорту понад обомовулених спочатку строків.

CY

Container Yard. Контейнерний термінал.

DGR

Dangerous Goods Regulations. Правила перевезення небезпечних вантажів.

DIM

Dimensions. Розміри вантажу.

ETA

Estimated Time of Arrival. Очікуваний час прибуття – час, коли імовірно вантаж повинен прибути в місце призначення.

ETD

Estimated Time of Departure. Очікуваний час відправлення – час, коли імовірно вантаж повинен покинути місце відправлення.

EX-1

Export declaration. Міжнародний документ, який підтверджує експорт товару, який був вироблений і проданий країнами Європейського економічного співтовариства (ЄЕС). Разом із погашенням на митниці європейської декларації відправлення з країн ЄЕС (при відправленні вантажу з транзитного складу) постачальнику підтверджується факт вивезення товару з території ЄЕС, що дає змогу йому уникнути сплати європейського ПДВ (VAT). Декларація ЕХ-1 повинна супроводжувати вантажі європейського походження, які відправляються з транзитного складу за межі країн ЄЕС. Декларація ЕХ-1 оформляється постачальником / агентом постачальника або перевізника / експедитора, які мають на це відповідну ліцензію.

FCL

Full Container Load. Постачання вантажу з повним завантаженням контейнера.

FEU

Forty foot equivalent Unit 40-футовий контейнер. Термін FEU є менш поширеним у порівнянні з аналогічним терміном TEU (20-футовий контейнер).

FIATA

Federation International des Associations de Transitaires et Assimiles. Міжнародна асоціація експедиторів.

ft.

Feet. Фут — міра довжини, яка використовується в англо-американській системі вимірювання (1 фут = 30,48cm). У логістиці абревіатура ft., як правило, використовується для визначення розмірів контейнера.

HQ

High Cube. 40′ HQ контейнер з більшою висотою в порівнянні з стандартним 40′ DC контейнером. Відповідно до норм ISO висота за зовнішніми габаритами стандартного 40’DC контейнера становить 8 футів (або 2,42м), а 40′ HQ контейнера може бути або 8 футів 6 дюймов (2,57м), або 9 футів 6 дюймів (2,87м). Ширина і довжина HQ контейнера такі ж , як і у стандартного.

IATA

International Air Transport Association.Міжнародна асоціація повітряного транспорту – міжнародна неурядова організація, яка об’єднує національні і міжнародні авіа лінії, метою якої є стандартизація критеріїв обслуговування по різних компонентах повітряних перевезень. Якщо компанія заявляє, що вона агент IATA, це означає, що вона працює відповідно до стандартів цієї організації.

IG

In Gauge. Термін, який використовується при доставці за допомогою спеціального обладнання, такого як Flat Racks, платформи, Open Top контейнери і тд, і означає, що розміри вантажу, який перевозиться, не перевищують розміри, передбачені цим обладнанням для перевезення.

INV

Commercial Invoice. Рахунок, що виписується продавцем і використовується, щоб вказати цінність товару для різних цілей.

L/C

Letter of Credit. Банківський документ кредитної політики і платіжної безпеки, який зазвичай підписується наприкінці процедури підписання договору. Крім способів оплати, відповідно до цього документу, часто визначають умови платежу, такі як, наприклад, останній термін доставки вантажу і т.д.

LCL

Less than Container Load. Консолідоване перевезення, яка об’єднує кілька вантажів в одній транспортній одиниці (контейнері).

LO/LO

Lift on, Lift off. Найбільш поширений спосіб навантаження судів: вантаж піднімається і опускається. Наиболее распространенный способ погрузки судов: груз поднимается и опускается.

LT

Local Time. Місцевий час.

Manifest

Manifest. Документ, що містить опис всіх вантажів судна, літака і т.д.

MV

Mother Vessel. Великотонажне лінійне судно, яке обслуговує порти з великим вантажообігом і, як правило, відповідно до регулярних рейсів.

n/n

nоn-negotiable document. Документ, що не дає право на отримання товару.

NVOCC

Non-Vessel Operating Common Carrier. Брокер, який продає місце для завантаження на суднах, якими він не володіє і не керує. Наприклад, в LCL постачаннях, де NVOCC брокер продає місце в контейнерах для консолідованих перевезень.

OOG

Out of Gauge. Термін, який використовується під час доставки за допомогою спеціального обладнання, такого як Flat Racks, платформи, Open Top контейнери і т.д, і означає, що розміри вантажу, який перевозиться, перевищують будь-які розміри, передбачені для вантажів під час перевезення за допомогою цього обладнанням (висота, ширина, довжина).

OT

Open Top. 20′ або 40′ контейнер без жорсткого даху. Для укриття вантажу в Open Top контейнері передбачено спеціальне брезентове покриття.

PACK

Packing List. Пакувальний лист – документ, що дає уявлення про місце розміщення окремого продукту або товару у вантажі. Він дозволяє без розпакування всього вантажу швидко знайти потрібний товар у вантажі.

POD

Port of Destination. Порт призначення – порт, в якому, у кінцевому підсумку, вантаж буде розвантажений з судна.

POL

Port of Loading. Порт відправлення – порт, в якому вантаж було прийнято на борт судна.

RO/RO

Roll-on/Roll-off. Особливий вид судна – пороми, що дозволяє за допомогою спеціальної рампи приймати на борт накатні вантажі (автомобілі, вантажівки, напівпричепи, спецтехніку)

T/S

Trans shipment. Перевантаження транспорту. Перевантаження використовується, наприклад, якщо судно не може зайти в порт призначення. В цьому випадку вантаж розвантажується в проміжному порту (фідерному порту), потім перевантажується на спеціальні фідерні лінії та, з їх допомогою, доставляється в порт призначення.

T/T

Transit Time. Транзитний час транспортування

T-1

Transit declaration. Транзитна митна декларація, яка повинна супроводжувати по територіях транзитних країн ЄС всі вантажі неєвропейського походження (наприклад, із США, Азії і т.д.) і вантажі, які надходять з європейських митних складів (bonded / customswarehouse).

TEU

Twenty foot Equivalent Unit. 20-футовий контейнер. Як одиниця виміру, використовується для визначення ємності судна або портових споруд

THC

Terminal Handling Charge. Портовий (термінальний) збір за обробку – стягується терміналом за передачу контейнера з причалу до перевізника і навпаки.

TLC

Three-Letter-Code.  Тризначний код аеропорту. Наприклад, код аеропорту Бориспіль у м. Київ – KBP

ULD

Unit Load Device. Особливі навантажувальні модулі, контейнери, палети, які використовуються для перевезення багажу, вантажів і пошти літаком.

ЗАЯВКА НА ПОСЛУГУ